Pukanie a praskanie v kolene

Nešťastne ste sa udreli? Alebo ste to prehnali so športom? Hoci ide o dva najčastejšie dôvody toho, prečo môžete v kolene pocítiť bolesť, pukanie či praskanie, nie sú jediné. Mnohokrát je príčina vážnejšia, no môže byť aj banálnejšia a vyriešiť sa dá pomerne rýchlo. V dnešnom príspevku vám povieme o možnostiach liečby problému tohto typu. Rovnako sa budeme sústrediť aj na dôvody, ktoré môžu takúto nepríjemnosť spôsobiť.

Športom / pasivitou k trvalej invalidite?

Športovec v bolestiachDá sa povedať, že áno. Minimálne toto všeobecne známe tvrdenie platí v našom kontexte. Práve pri nesprávnom precvičení pred športovaním, alebo pri precenení svojich schopností a schopností vašich kĺbov a svalov dochádza k zraneniam najčastejšie. O preťažení však hovoríme aj vtedy, ak kĺby zaťažuje ťažká váha, teda to platí u obéznych ľudí. Veľa sa o tom napísalo na mojom obľúbenom webe Menshealth.

Každá z vyššie uvedených činností vedie k problémom, ktoré môžu vyústiť k pukaniu, praskaniu či dokonca vŕzganiu kolena, ak až nie k jeho úplnému preťaženiu. Ak je preťaženie trvalé, pohyb jedinca znemožnený, pristupuje sa k radikálnejšiemu riešeniu a tým je výmena tejto časti za umelú časť.

Ak by teda nedošlo k preťažovaniu kolenného kĺbu a aby ste v ňom nepociťovali pukanie či praskanie, na koleno si aplikujte podpornú bandáž, cvičte opatrne, pred cvičením sa poriadne rozcvičte a pokiaľ máte nadváhu, snažte sa schudnúť. Najhoršie športy z tohto hľadiska sú futbal, beh na tvrdom povrchu, lyžovanie atď.

Opačným javom je, ak nešportujete resp. sa hýbete v minimálnej miere. Aj pasivita a málo pohybu je dôvodom toho, prečo môžete pociťovať praskanie a pukanie v kolene. Dochádza k tomu preto, lebo nedostatočným pohybom sa skracujú svaly na lýtkach, ktoré za iných okolností chránia kolenný kĺb pred bolesťou a zraneniami. Ak naňho svaly nedosiahnu, logicky môže byť bolestivá už aj obyčajná chôdza.

Pukanie a praskanie v kolene má aj vážne dôvody

Netvrdíme, že športové zranenia, prípadne ťažkosti spôsobené našou zvýšenou váhou sú menej vážne. Ale rozhodne nie sú v takej intenzite, ako sa prejavujú tie, ktoré majú na svedomí rôzne choroby. Pukanie a praskanie v kolene totiž môžete pociťovať aj v dôsledku prebiehajúceho zápalu, kedy vám môže dané miesto aj opuchnúť alebo sčervenieť. Príčinou toho môže byť napr. aj silný úraz (dávny aj nedávny), ktorý možno štruktúru tohto kĺbu poškodil. Vtedy je potrebne postihnuté miesto zbytočne nenamáhať a dopriať mu dostatok oddychu.

Horšie je, ak je príčina týchto bolestí dedičná choroba, akou je napr. dna, reuma alebo artróza. Pri nich len zriedkakedy zaznamenávame úspešnosť liečby, nakoľko tieto choroby zasahujú viac ako len jedno miesto. Liekmi možno spomaliť priebeh a utlmiť bolesť. Ochorenia kĺbov sa však môžu objaviť aj mimo dedičného faktora a vtedy súvisia hlavne s vekom.

Môže zaňho aj zlé postavenie tela

KolenoPukanie a praskanie v kolene môžete pociťovať aj vtedy, ak nemáte veľmi dobré držanie tela. To ovplyvňuje nielen chrbticu, ale aj orgány a iné kĺby tela. Zlé držanie môže zapríčiniť, že váha tela sa nevyváži rovnomerne, ale viac zaťažuje len jednu časť tela. Mnohokrát to môžu byť aj kolenné kĺby. K zlému držaniu a k bolestivosti tejto časti tela prospieva aj nevhodná obuv. Je ňou každá obuv, ktorá nie je anatomicky tvarovaná, nemá vyvýšenú podrážku a nemá 3-4cm „opätok“. Teda pokiaľ nosíte topánky na vysokom opätku alebo príliš plochú obuv a nekontrolujete svoje držanie tela, riziko, že čoskoro pocítite pukanie v kolene sa zvyšuje.

Ponúkané možnosti liečby

Liečba pukania, praskania prípadne vŕzgania v kolene býva rôzna a závisí hlavne od toho, aká je príčina. Pri liečbe dedičných ochorení vám pravdepodobne rôzne gély, krémy, masti či iné voľne predajné lieky s veľkou pravdepodobnosťou nezaberú. Rovnako nebude prospešný ani dlhodobý relax či aplikácia bandáže. Jediným spôsobom je byť pod lekárskym dozorom.

Pri miernych úrazoch, ktoré možno nevyžadujú lekárske ošetrenie, rovnako aj pri preťažení kolena môžete na pukanie a bolesť využiť upokojujúci gél alebo iné analgetiká, ktoré vedia prejsť až do štruktúry chrupavky, samotného kĺbu a svalu. Určite si doprajte dostatok odpočinku, aby ste postihnuté miesta nijako nezaťažovali a ak je to nutné, zakúpte si bandáž, ktorá polohu kolena zafixuje.

Ak už žiaden typ liečby nezaberá a to ani po niekoľkých týždňoch či po liečbe nariadenou lekárom, pristúpi sa k ďalším opatreniam. V rámci nich je možné absolvovať kontrolu u neurológa či ortopéda, ktorý vylúčia prípadne objavia inú príčinu. Ak ju nie je možné liečiť liekmi, váš pohyb je obmedzený, praskanie v kolene môžete odstrániť aj chirurgicky. Závisí to hlavne od toho, akého typu je poškodenie. Či bolesť a pukanie spôsobuje chrupavka, sval alebo samotný kĺb.

Ak lekári usúdia, že chirurgicky váš problém nezreparujú, môže sa pristúpiť k ďalšiemu kroku. V tomto kroku vám pukanie v kolene zmizne natrvalo, nakoľko tento kĺb úplne odstránia a nahradia ho umelým. V dnešnej dobe ide o celkom bežný zákrok, takže prax v tom majú už skoro všetci chirurgovia. Doba zotavovania ale môže byť dlhšia a pohyb môže byť v prvých dňoch po operácii veľmi obmedzený. No postupom času sa všetko zvykne dať do normálu.

Prevencia vás od pukania v kolene ochráni

Ak si zoberiete k srdcu vyššie uvedené rady, je tu možnosť, že tento typ problému mať nebudete ani v pribúdajúcom veku. Teda ak príliš veľa športujete, obmedzte to a vyvážte to dostatočným odpočinkom pre kĺby. Ak sa pohybujete málo, pridajte pohyb. Ak máte nadváhu, pokúste sa schudnúť. Dbajte na kúpu správnej obuvi a správneho držania tela. K pevnosti, sile a vitalite v kolene prespieva aj kĺbová výživa prípadne rôzne výživové doplnky, ktoré obsahujú takú látky, aké sú pre zdravie kĺbov potrebné. Špeciálne by týmto doplnkom mali venovať pozornosť športovci, ktorí svoje telo zaťažujú najviac. Nanešťastie, v prípade vážnejších úrazov alebo vrodených chorôb, ktoré sa nedajú ovplyvniť, vám tieto kroky pravdepodobne nepomôžu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *