Pomoc! Mám pleseň na nechtoch a nohách!

Plesnivé nohyZo všetkých zdravotných problémov, ktoré mohli postihnúť vaše nohy, pleseň na nechtoch a nohách je jedna z najotravnejších (hlavne to SVRBENIE). Podľa mňa, mykóza na nohách je priamo spätá so zlou kondíciou nôh. Poznám mnoho ľudí, ktorí sa báli leta, nakoľko sa cítia nepríjemne pri nosení sandálov alebo šľapiek. Jednoducho nechcú “vystaviť” svoju nohu celému svetu, popravde sa im nedivím.

Áno, je pravda, že nemusíte byť športovec aby ste mali mykózu nôh. Všetko čo potrebujete na to dostať túto otravnú infekciu je mať nohy vo vlhkom a teplom prostredí. Tam žijú organizmy zodpovedné za pleseň. Práve preto mnoho ľudí (hlavne muži) chytia tzv. atletickú nohu na miestach ako sú šatne, bazény a sprchy. Nanešťastie ju môžeš chytiť aj z vlastnej obuvi. Ak nosíš staré topánky (hlavne tenisové) bez ponožiek a veľmi sa potíš… tak si v jednom momente privodíš túto chorobu.

Počuli ste už o Tinei?

Huh? Čo je tinea? Drahí priatelia, tinea je hubová infekcia nechtov, pokožky, vlasov a tela. V skutočnosti, pleseň na nohách a nechtoch je najčastejšou formou tinei. Táto zábavná huba, spúšťa všetky úžasné symptómy vrátane začervenania, opuchu, pľuzgierov, odlupovania kože, pálenia a nezabúdajme na INTENZÍVNE SVRBENIE! Ak sa vám na nohe urobila pleseň, zaberie to jeden mesiac na úplne odstránenie. Preto je veľmi dôležité neprestávať s liečbou, až pokým nie je ÚPLNE preč. Ak sa jej ale nezbavíte, verte mi, príde zase a vy budete v beznádeji.

Čas navštíviť doktora!

Aj keď mykóza na nechtoch a nohách sa dá liečiť prostredníctvom liečiv a krémov dostupných bez lekárskeho predpisu,  je pár vecí, na ktoré by ste si mali dávať pozor, a ktoré môžu znamenať, že je čas navštíviť vášho doktora.

  • Ak máte dieťa (ktoré ešte nedosiahlo pubertu), u ktorého sa vyvinula pleseň, vysoko odporúčam výlet do lekárskej ordinácie. U malých detí je VZÁCNE aby sa u nich vyvinula pleseň, preto je dobrý nápad vyhľadať doktora.
  • Ak trpíte plesňou, vďaka ktorej môžete ledva chodiť je čas k doktorovi.
  • Hnis je zlé, zlé znamenie! Ak z popraskanej kože začína vytekať hnis, alebo máte pľuzgiere vypúšťajúce hnis… opäť je čas ísť k doktorovi.
  • Ak liečite mykózu nôh a nechtov aspoň mesiac a nevidíte žiadne známky zlepšenia alebo sa bojíte že vaše nohy sú infikované… choďte ku doktorovi. V skutočnosti, ak si myslíte, že infekcia sa usídlila na nohe… choďte ku doktorovi.
  • Ak máte všetky symptómy spojené s plesňou na nohách vrátane začervenania, opuchu, popraskanej kože, pľuzgierov a bolesti… navštívte doktora, nakoľko možno máte AKÚTNY prípad, ktorý potrebuje okamžitú pomoc.

Ďalšie nápomocné rady!

Zoznam informáciíAk myslíte, že máte atletickú nohu, okamžite choďte do lekárne a kúpte si dostupné liečivá a mastičky bez lekárskeho predpisu. Vyliečia symptómy a prinesú úľavu pre vaše nohy. Hľadajte antimykotické liečivá, ktoré obsahujú buď mikonazol-nitrát (Micatin), tolnaftát (Aftate alebo Tinactin), alebo mastné kyseliny (Desenex). Ak ste si vybrali liečivo, naneste ho na postihnuté miesto 2-3krát denne po dobu jedného mesiaca. Medzi používaniami, ponorte vaše nohy (10 minút) do slaného roztoku (dve čajové lyžičky soli pre každú pintu teplej vody). Huby na nohách nemajú rady slanú vodu… nielenže máčanie nôh je upokojujúce, no tiež to pomôže zničiť infekciu. Uistite sa, že vaše nohy sú úplne čisté a suché pred aplikáciou liečiv.

Aby ste udržali pleseň čo najďalej, uistite sa, že vaše nechty na nohách sú čisté a ostrihané! Prečo? Pretože Pán a Pani Huboví MILUJÚ žiť pod nechtami. Pre nich je to lukratívna nehnuteľnosť. Určite čistite SPODOK nechtov s niečim dreveným. Prečo? Pretože kovové pilníky, aj keď sú odolné, môžu poškrabať vaše nechty a to pomôže baktériám sa spojiť s hubami… čo nakoniec zapríčiní infekciu.

Vzduch! Vzduch! Vzduch! Nemôžem dať väčší dôraz ako na prevzdušnenie vašich topánok. Ak obuv, ktorú nosíte je stará, zvážte kúpu nového páru topánok, nakoľko v tých starých sa mohla už pokojne usadiť pleseň. Ak obuv nie je stará, dajte ju von na slnko nech sa prevetrá. Taktiež každý týždeň utrite vnútro vašich topánok. To zníži šancu na vznik plesne. Neostaneme iba pri topánkach, ak trpíte plesňou na nohách nezabudnite si meniť ponožky 2-3krát DENNE. Viem, znie to prehnane, no verte mi, ak to nebudete robiť, zaberie vám veľa času sa zbaviť plesne. Ak je to možné, noste ponožky výhradne vyrobené z bavlny a VYHNITE sa noseniu ponožiek zo syntetických materiálov.

Zhrnutie

Pleseň na nechtoch a  nohách je bežná a NEPRÍJEMNÁ choroba. Pamätajte, ak máte pleseň na nohách a veríte, že sa dostavila infekcia … navštívte doktora. Ak nechcete ísť za doktorom, zájdite do lekárne po liečivá a krémy dostupné bez lekárskeho predpisu aby vám uľavili od symptómov. Tiež je dôležité byť AKTÍVNYM no nijako NECHYTIŤ pleseň. Noste si šľapky do sprchy ak ste v posilňovni alebo bazéne, vždy noste svieže, čisté ponožky a udržujte topánky suché a čisté. Veľa šťastia a zdravé nohy.

Viacej informácií: https://www.medicinenet.com/fungal_nails/article.htm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *