Otázky a odpovede o kŕčových žilách a liekoch

Čo sú to kŕčové žily, metličkové žily a sieťové žily?

Lýtka bez kŕčových žilKŕčové žily sú choré, napuchnuté žily, ktoré sú tesne pod povrchom pokožky. Sieťovité žily sú menšie, svetlo-modré žily, ukryté pod pokožkou. Metličkové žily sú menšie, červené alebo modré žily nachádzajúce sa na povrchu kože. V nasledujúcich otázkach sa dozviete či je možné ich liečiť pomocou voľne dostupných liekov alebo je nutná návšteva lekára.

Čo zapríčiňujú kŕčové žily?

Normálnou funkciou žíl v nohách je dostať krv naspäť do srdca. Počas chôdze lýtkový sval funguje ako pumpa, stláča žily v nohách, a teda tlačí krv do srdca. Aby sa predišlo prúdeniu krvi v opačnom smere, žily majú jednosmerné ventily, ktoré nedovolia krvi prúdiť späť do nôh. Ak sú ale ventily chybné (tento stav sa nazýva valvulárna neschopnosť), krv prúdi do povrchových žíl a potom dole do nôh. Tento proces je známy ako reflux. Reflux zväčšuje žilu a vytvára kŕčové žily. Ak sa žily premenia na varixy, stratia svoju schopnosť vrátiť sa do pôvodného (správneho) tvaru a stanú sa viac plastickými ako elastickými. Varixy sa nanešťastie samé nevyliečia. Môžu sa buď stabilizovať s kompresnými pančuchami alebo spravovať jednou z liečebných metód. Veľká skrytá žila je jedna z najčastejšie poškodených žíl, ktorá vedie ku kŕčovým žilám na nohe.

Komu hrozia kŕčové žily?

Je množstvo rizikových faktorov pre kŕčové žily. Tieto riziká zahŕňajú rodinnú históriu kŕčových žíl, obezitu, tehotenstvo, hormonálne zmeny počas menopauzy, prácu vyžadujúcu dlhé státie alebo sedenie,  prekonané choroby žíl. ako napríklad: flebitída (zrazenina krvi v hlbších žilách). Ženy majú tendenciu trpieť kŕčovými žilami viac ako muži. Navyše, kŕčové žily sa môžu objaviť na mieste po fyzickom zranení.

Aké sú symptómy kŕčových žíl?

Kŕčové žily môžu zapríčiniť bolesť nôh. Členky, lýtka a chodidlá môžu na konci dňa napuchnúť, hlavne v horúcom počasí. Kŕčové žily sa môžu byť bolestivé a zapáliť sa, čo zapríčiňuje začervenanie pokožky v ich okolí. Pokožka sa po dlhotrvajúcich problémoch so žilami mení. Zmeny zahŕňajú hrubnutie kože, hnedé sfarbenie pokožky, červené vyrážky a infekciu pokožky. Niektorým pacientom s bolestivými problémami žíl sa môže vyvinúť vredy na členkoch, známe ako žilové vredy. Väčšinou sú ťažko vyliečiteľné bežne dostupnými liekmi, no vyliečenie základného problému so žilami pomáha k tomu, aby sme predišli refluxu vedúcemu ku vredu.

Ako vyliečiť kŕčové žily? Existujú aj účinné lieky?

Je niekoľko spôsobov ako vyliečiť varixy. Najčastejšie sa pacienti obracajú na lieky na kŕčové žily, no záleží na symptómoch a type žíl:

 1. Kompresné pančuchy: Konzervatívne spravovanie kŕčových žíl zahŕňa nosenie kompresných pančúch, cvičenie, kontrolovanie telesnej váhy a zdvíhanie nôh nad pás tak často ako je možné, aby sa krv vyplavila von z vašich nôh. Kompresné pančuchy budú asistovať žilám pri pumpovaní krvi z nôh naspäť do srdca. Avšak, táto technika neodstráni kŕčové žily. No napriek tomu, používanie kompresných pančúch je veľmi dôležité nie len pri prevencii zhoršenia kŕčových žíl, ale taktiež k predchádzaniu opakovaným problémom po liečbe.
 2. Sklerotizácia: Táto liečebná technika sa používa pri menších kŕčových žilách, tak isto ako aj pri liečení sieťovitých žíl a metličkových žíl. Malé množstvo liečiva (sclerosant) je vpichnuté priamo do postihnutej žily. Liečivo podráždi vnútorné steny žily a to vedie k tesnému uzavretiu. Novšie typy sklerotizantov nie sú bolestivé. Používajú sa pri nich veľmi malé ihly, a je väčšinou potrebných niekoľko vpichov. Navyše, väčšinou je potrebných 2-6 terapií k vyčisteniu 70-80% metličkových žíl. Procedúra sa vykoná rýchlo a ľahko bez anestézie. Niekedy sa pri skleroterapii používa ultrazvuk. Počet liečebných procesov sa líši u každého individuálne. Záleží na veľkosti viditeľných varixov alebo metličkových žíl. Rozsah 2-6 procedúr možno očakávať k docieleniu vyčistenia 70-80% metličkových žíl. Taktiež sa používa Lyra 1064 nm YAG laser k vyliečeniu nepoddajných metličkových žíl.
 3. Chirurgické odstránenie: V minulosti chirurgické odstránenie postihnutej žily bolo najlepšie riešenie aké sme mohli navrhnúť pacientom. Táto procedúra vyžaduje operačný sál, celkovú alebo lokálnu anestéziu, a rekonvalescenčný čas pohybujúci sa od 2-6 týždňov. Chirurgické odstránenie varixov je zastarané a malo by sa používať len veľmi vzácne. Na rozdiel od novších techník, ktoré sú v súčasnosti dostupné.
 4. Mikro flebektómia – Táto procedúra zahŕňa použitie niekoľkých 1 mm malých rezov pozdĺž žíl na nohe, aby sa odstránil segment v postihnutej žile. Tieto malé rezy sa hoja dobre s minimálnym nepohodlím. Mikro flebektomia sa môže praktikovať sama alebo spolu s iným typom liečby.
 5. Vnútrožilová laserová liečba: Používanie lasera k spravovaniu problémov so žilami nahrádza štandardné operačné riešenia liečby veľkých kŕčových žíl. Pri vnútrožilovej laserovej liečbe sa veľmi tenké vlákno alebo cievka vloží do chorej žily cez malú ihlovú dierku v nohe. Procedúra vyžaduje iba lokálnu anestéziu. Laser doručí energiu priamo do vnútorných stien žily, čo má za následok zavretie žily. Procedúra sa môže vykonať v ordinácii a trvá približne jednu hodinu. Pacienti sú väčšinou schopní pokračovať v ich dennej rutine okamžite po procedúre.

Ako vnútrožilová liečba funguje?

Žena pri moriVnútrožilová laserová liečba (EVLT) lieči nespôsobilú veľkú skrytú žilu (VSŽ). VSŽ prebieha pozdĺž vnútornej strany nohy od slabín až po členok, a taktiež je často podstatnou príčinou kŕčových žíl.

Procedúra sa vykoná v ordinácii s použitím lokálnej anestézie a s pomocou ultrazvuku. Laserové vlákno sa prestrčí cez malý prierez na VSŽ. Laser sa aktivuje, čo má za následok teplo, ktoré lieči vnútorné steny žily, ktoré sa uzavrú. Celá procedúra je vykonaná cez malé rezy na pokožke, takže nehrozia pooperačné jazvy. Prostredníctvom kompresných pančúch alebo iného kompresného oblečenia sa uplatní tlak k vyliečeniu žíl..

Rekonvalescencia vnútrožilovej laserovej liečby je rýchla, a nie sú po nej žiadne veľké chirurgické rezy alebo vedľajšie účinky celkovej anestézie. Bežné aktivity môžu pokračovať na ďalší deň. Namáhavé fyzické aktivity ako zdvíhanie ťažkých váh a aerobik sa neodporúčajú, a pacientovi nie je odporúčané ani letieť lietadlom aspoň týždeň po vykonaní procedúry.

Prečo uprednostniť vnútrožilovú laserovú liečbu pred ostatnými?

Výhody EVLT sú nasledujúce:

 1. Jednoduchá procedúra
 2. Vykonaná pri lokálnej anestézii
 3. Minimálny zásah, takže minimálne riziko jaziev a pooperačnej infekcie
 4. Procedúra trvá asi hodinu a vyhnete sa operácii na operačnej sále a poplatkom s tým spojeným
 5. Rýchla rekonvalescencia v malou pooperačnou bolesťou
 6. Bežné aktivity môžu byť vykonávané takmer okamžite
 7. Excelentné klinické a estetické výsledky
 8. Pokryté väčšinou poisťovní po zlyhaní konzervatívnych liečebných spravovaniach

Aké sú komplikácie pri spravovaní žíl?

Skleroterapia a EVLT boli iba zriedka spojené s vážnymi komplikáciami. Malé komplikácie týchto procedúr vrátane modrín, jemného svrbenia, citlivosti a napätosti v nohe zmizli do dvoch týždňov po liečbe. Vredy na pokožke sa po skleroterapii objavia iba vzácne. Ak ale sa dostavia, zvyčajne sa vyliečia do 2-3 mesiacov a zanechajú malú jazvu. Žilová trombóza je veľmi zriedkavá komplikácia po skleroterapii veľkej kŕčovej žily alebo po EVLT. Ďalšie potenciálne komplikácie zahŕňajú:

 1. Fialová alebo hnedá pigmentácia na mieste liečby. Objavuje sa to asi pri 30% pacientov. Vo väčšine prípadov fialové sfarbenie pokožky zmizne, no zaberie to niekoľko mesiacov.
 2. Zrazeniny pod pokožkou. Tieto zrazeniny môžu zasiahnuť liečené žily. Nie sú nebezpečné. Ak je to nevyhnutné, môžu sa odstrániť cez malé rezy. Väčšina týchto zrazenín sa rozpustí sama.
 3. Podliatiny na miestach vpichu injekcie väčšinou zmiznú do jedného až dvoch týždňov.
 4. Zvýšenie počtu jemných červených ciev okolo miesta vpichu injekcie. Tento problém sa odstráni sám alebo ďalšími vpichmi injekcie.

Čo zahŕňa starostlivosť po liečbe?

Navrhujeme kompresné pančuchy alebo iný druh kompresného oblečenia. Toto oblečenie sa väčšinou nosí jeden až štyri dni po skleroterapii a 1-2 týždne po EVLT. Existujú rôzne štýly, veľkosti a farby kompresných pančúch. Navrhujeme vrátiť sa k normálnym fyzickým aktivitám hneď po zákroku, no ťažké aerobické cvičenia sú navrhované až o 2 týždne po ELVT. Pacient po skleroterapii môže pokračovať v bežných cvičeniach deň po liečbe.

Vrátia sa neprirodzené žily po liečbe?

Po skleroterapii metličkových žíl, malé množstvo pacientov, ktorí mali prirodzenú tendenciu k vytvoreniu metličkových žíl, budú potrebovať ročné liečby alebo “malé úpravy”. Väčšie kŕčové žily sa môžu vrátiť, hlavne ak naberiete na váhe alebo nenosíte kompresné pančuchy. Opakované varixy nie sú také vážne ako počiatočné, a môžu sa vyliečiť skleroterapiou alebo mikro flebektomiou.

Poškodí odstránenie kŕčových žíl moju obehovú sústavu?

Varixy, ktoré sú liečené, nenapĺňajú svoj účel, a preto nebudú chýbať keď sa vyliečia. Telo má množstvo iných žíl pumpujúcich krv naspäť do srdca. Tie prevezmú rolu kŕčových žíl po liečbe. Rozhodne sa po takomto zákroku odporúča zvýšiť starostlivosť o celý cievny systém. Jedným z krokov je zaobstarať si napríklad voľne dostupné lieky alebo výživové doplnky.

Uvidíte niektoré okamžité výsledky po liečbe kŕčových a metličkových žíl. Najlepšie výsledky budú viditeľné po 3-6 mesiacoch keď opuchy a podliatiny úplne zmiznú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *