10 spôsobov ako uľaviť od bolesti haluxov (aj korektor)

ChodidloZažívate často bolesť palca na vašej nohe? Zdá sa vám, že sa palec začína nahýnať cez ostatné prsty a tvorí sa akýsi veľký hrboľ na boku? Možno máte haluxy. Vybočený palec je ďalšou z deformít chodidiel, vznikajúci z nedostatku starostlivosti o nohy. Ak sa potvrdilo, že ide práve o hallux valgus, tak tu je 10 spôsobov ako uľaviť od bolesti.

  1. Máčanie nôh Máčanie nôh v teplej vode vám pomôže sa vyrovnať s bolesťou spojenou s vybočeným palcom. Nechajte uvariť vodu spolu s bylinkami alebo s epsomskou soľou. Potom ponorte nohy do roztoku na 10 minút.
  2. Studený obklad Okrem tepla, aj chlad vám dodá dočasnú úľavu od bolesti. Ak vás trápi bolesť spojená s haluxmi, jednoducho zoberte balík ľadu a držte ho proti postihnutému miestu pokiaľ bolesť neustúpi.
  3. Pohodlná obuv Najbežnejším dôvodom pre vznik vybočeného palca je zle padnúca obuv. K uľaveniu bolesti by ste sa mali vyhnúť noseniu topánok na vysokom opätku alebo tesnej obuvi. Radšej si zožeňte takú obuv, čo vám ponúkne pohodlie. Existuje mnoho špeciálnej zdravotníckej obuvi dostupnej na trhu. Dokonca môžete nosiť vložky, ktoré pomôžu odstrániť tlak vyvíjaný na vaše chodidlá.
  4. Korektory Ak ste doma, môžete nosiť korektor na haluxy. To vám pomôže narovnať palec a zmenšiť výrastok zboku chodidla. Často ich nájdete aj pod označením ako ortéza, dlaha alebo bandáže. Funkcia tejto pomôcky je však narozdiel od názvu vždy rovnaká. Fyzicky držať prsty na nohách v správnej polohe. Niektoré korektory sa používajú výhradne na noc, niektoré sú určené na celodenné nosenie. Prípadne sa predávajú aj celé sady. Je to výborný spôsob ako pomôcť stavu svojej nohy bez komplikovanej operácie a návštev lekárov. Avšak pri pokročilom štádiu je ich účinnosť otázna a je možné, že sa skalpelu nevyhnete.
  5. Náplasti Náplasti na hallux valgus sú špeciálne navrhnuté na ochranu postihnutého kĺbu. Pri nosení obuvi vám náplasti budú slúžiť ako prevencia pred šuchaním nohy o vnútro topánky, a teda zmiernia bolesť.
  6. Aspirin a ďalšie liečivá Existujú lieky ako aspirín, ktoré môžete bežne kúpiť v miestnej lekárni a uľavia vám od bolesti. Možno budete musieť zájsť za vašim lekárom pre predpis
  7. Krémy a masti Okrem liekov na orálne použitie, skúste použiť maste a krémy. Tieto produkty možno jednoducho dostať za pokladňou, takže vám stačí zájsť do lekárne a opýtať sa lekárnika či majú spomínané krémy alebo masti.
  8. Kúpeľ nôh Kúpeľ nôh vám môže pomôcť zredukovať námahu, proti ktorej sú vystavené vaše nohy. Masáž vám pomôže od bolesti spôsobenou práve touto zdravotnou komplikáciou. Jednoducho navštívte miestne denné kúpele a zaplaťte si za upokojujúci kúpeľ nôh.
  9. Terapia nôh Niektorí ortopédi vykonávajú terapiu, ktorá vám pomôže pri bolesti spôsobenej spomínanou deformáciou chodidla. Zájdite za vašim ortopédom a opýtajte sa o rôznych druhoch terapií, čo vám pomôžu sa vyrovnať s haluxmi.
  10. Operácia Ak sa vám nepodarilo odstrániť haluxy tým správnym spôsobom, v tom prípade je potrebná operácia na trvalé odstránenie. Naplánujte si schôdzku s doktorom ohľadom operačných metód, ktoré môžete podstúpiť k odstráneniu vášho problému.

Ak nechcete mať rôzne deformity nôh,  musíte sa o ne dobre starať. Váš pár chodidiel je najpoužívanejšia a najviac presilená časť vášho tela, takže im venujte náležitú pozornosť aby ste sa vyhli deformitám a chorobám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *